DOCG

Italská apelace Denominazione di Origine Controllata e Garantita je teoreticky jeden stupeň nad francouzskou AOC. Ideálně by bylo možno říci, že se podobá vinici vzrůstu Premier nebo Grand Cru v Burgundsku nebo Cru Classé v Bordeaux.

Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG

Touto kategorií se dostáváme do podhůří Alp. Mezi kopce nad městem Treviso. Mikroregion má velmi specifické a proměnlivé klima. Daleko víc tady prší. I díky tomu tady vznikají ty nejlepší Prosecca. A tak se apelace dostali mezi 73 DOCG v celé Itálii. To už o kvalitě mluví samo o sobě.

Conegliano a Valdobbiadene jsou dvě městečka v jejichž okolí se hrozny pěstují. Takhle denominace má ještě dvě menší podkategorie.

Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore Rive DOCG

Rive v italštině znamená břeh, nebo svah. Protože tahle v porovnání s ostatními mikroskopická oblast se nachází na 43 kopcích v okolí Conegliano Valdobbiadene. Pěstují se tady opravdu špičkové hrozny pro špičková Prosecca.

Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG

Pouze 104 ha v nejtěsnějším okolí Valdobidanne. Tohle je špička ledovce, kterou si klidně můžete porovnávat s nejlepšími bublinami na světě. Šampaňským?

Asolo Prosecco DOCG

O Asolu se skoro nemluví. Je to malinká oblast hned pod řekou Piave (protéká celou zónou Treviso až do moře – hrála také významnou roli během II. světové války)

Asolo je také jediné Prosecco, která může být označeno jako Extra Brut, které má pouze do 3g/l zbytkového cukru.