Friuli

Tato převážně hornatá oblast situovaná v severovýchodním koutě Itálie vypěstovala od konce 19.století, kdy fyloxéra zničila její vinice, mnoho neitalských odrůd. Od přírody novátorští obyvatelé oblastí Friuli a Jižního Tyrolska využili příležitosti a nově osázeli své vinice některými nejkvalitnějšími zahraničními odrůdami révy. Začali Merlotem, který do tohoto regionu v roce 1880 přinesli senátor Pecile a hrabě Savorgnan. V posledních 100 letech severovýchod trvale dokazuje, že používání špičkových odrůd révy a relativně nižší výnosy mohou vyprodukovat vína značně zlepšené kvality.

Region Friuli je domovem některých nejlepších vín v zemi, včetně jeho mnohým komplexních směsek s odrůdou Cabernet. Víno Montsclape vinaře Girolama Doriga, které je nejlepší z výjimečně kvalitní skupiny vín, je typická zdejší směska obou odrůd Cabernet a odrůd Merlot a Malbec. Nalést odrůdu Malbec na této straně Alp je vzácností, ale ve Friuli se jí daří a mohla by být klíčem ke komplexnosti zdejších vín. Existuje tu také několik spíše nekonvečních směsek, nejneobvyklejší z nich je multinacionální Ronco dei Roseti ze statku Abbazia di Rosazzo, která zahrnuje čtyři bordeauxské odrůdy s neměckou odrůdou Limberger, italskou Refosco a odrůdou neurčitého původu Tazzelenghe. Jiné víno ze statku Abbazia di Rosazzo, Ronco delle Acacie, je mistrovským dílem nové italské školy ,,super-deluxe'' bílého vini de tavola - kategorie suchého italského bílého vína, které je drahé, ale většinou zklame.

Největší množství špičkových vín vyrobených na severovýchodě pochází z Colli Orientali del Friuli, jedné ze dvou colli, což jsou hornaté oblasti Fiuli. Tato zmíněná leží blízko hranic s bývalou Jugoslávií a zahrnuje mnoho odrůdových vín. Tato vína stojí za vyhledání, s výjimkou vína Picolit, což je značně přeceněné a horentně předražené sladké víno, ať už pochází odkudkoli. Víno Picolit vyrobené v Colli Orientali del friuli je jediné v Itálii, které vlastní status DOC, ale ve skutečnosti není o nic lepší než ostatní vzorky, se kterými se setkáte po celé zemi.