Toscana

TOSCANA je domov tradičního vinařství, bylo vždy středem pozornosti. Silné červené Vino Nobile di Montepulciano bylo první italskou apelací DOCG, kterou následovaly apelace Brunello di Montalcino, Chianti, Carmignano, Vino Nobile di Montalcino a Vernaccia di San Gimignano. Ale ne všechna z nejslavnějších vín Toskánska jsou nositeli těchto slavných apelací, což je skutečnost, kterou uznávají sami toskánští výrobci, kteří na jedné straně usilovali o toto ideální řešení ve formě DOCG pro Chianti, na druhé straně začali investovat do dalších vín, která by nebyla omezená apelací DOC.

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ CHUŤ A KVALITU :

UMÍSTĚNÍ: Oblast ohraničují ze severu a z východu Apeniny, ze západu Tyrhénské moře

PODNEBÍ: Léta jsou dlouhá a dosti suchá, zimy jsou méně drsné než v severní Itálii. Vysoké teploty a nedostatek vláhy mohou v celé oblasti způsobit během vegetačního období problémy.

POLOHA: Vinice jsou většinou umístěny na svazích kopců, kde jsou dobře odvodněny a optimálně vystaveny slunci. Je nutno dobře uvážit nadmořskou výšku, ve které je možno se vyhnout nadměrným teplotám, vychází se z předpokladu, že modré odrůdy lze pěstovat do výšky 550m a bílé do 700m. Čím větší je nadmořská výška, tím delší je potřebný čas zrání a tím vyšší kyselost.

PŮDA: Vyskytují se zde velmi komplexní půdy s občasným výskytem štěrku, vápence a jílu. V Toskánsku se v nejlepších vinicích vyskytují půdy kamenité, s břidlicovou drtí, známé v některých lokalitách jako galestro.

VINAŘSTVÍ A ZPRACOVÁNÍ VÍNA: Po mnoha experimentech s klasickými francouzskými odrůdami, zejména v Toskánsku, převládá nyní sklon k rozvinutí plného potenciálu národních odrůd. Dosud existuje, a vždycky bude existovat, mnoho ohromujících, Cabernetem ovlivněných ,,supertoskánských'' vín, ale špičkoví pěstitelé hledají klony, terroirs a technologie, aby maximalizovali hroznovou chuť a dosažitelnost svých vlastních ušlechtilých odrůd. Tradiční specialitou je sladké bílé vin santo, které se vyrábí z hroznů passito sušených na slaměných rohožích ve vzdušných prostorách. Nechává se zrát až 6 let, často systémem zvaným solera.